Cradle of Filth – Cruelty And The Beast

cradle of filth cruelty cover

cradle of filth cruelty coverLegendárna britsko-americko-česká metalová kapela Cradle of Filth sa po piatich rokoch vracia na slovenské pódiá a to rovno s dvoma vystúpeniami v rámci turné Necromantic Fantasies.

Tento jedinečný koncertný zážitok si môžu fanúšikovia vychutnať 7. marca 2024 v Majestic Music Clube v Bratislave a 8. marca 2024 v Collosseum klube v Košiciach.

Krutosť a zviera

Daniho Filtha a jeho partiu asi netreba nikomu predstavovať, ale možno nebude na škodu si pripomenúť ich tretí album Cruelty And The Beast z roku 1998, ktorý je podľa Kerrangu považovaný za jeden z desiatich najlepších zásadných black metalových albumov.

Pre zaujímavosť dodávam, že toto bola ich posledná nahrávka s gitaristom a skladateľom Stuartom Anstisom (bohužiaľ už nebohým) a bubeníkom Nicholasom Barkerom. Zároveň išlo o prvú platňu s gitaristom Gianom Pyresom a o jediný počin s klávesákom Lecterom .

Ide o koncepčný album založený na legende o maďarskej „krvavej grófke“ Alžbete Báthoryovej a obsahuje rozprávanie herečky Ingrid Pitt v postave Báthory (rolu, ktorú prvýkrát hrala vo filme Hammer Horror Grófka Dracula v roku 1971). Ingrid bohužiaľ už tiež nie je medzi živími.

Album je drsný, ale zároveň plný akejsi nadčasovej elegancie. Obsahuje desať skladieb. Každá z nich má v sebe niečo osobité, priame hudobné línie aj veľmi zložité medzihry, takže nachádzate stále nové a zaujímavé veci.

Výborné aranžmány, ženské vokály, klávesy, hovorené slovo a surové gitary tvoria spolu s Daniho nezameniteľným šialeným hlasom dokonalý výsledok. A nesmieme zabudnúť na to, že texty patria k tomu najlepšiemu, čo Dani napísal.

Celá platňa prepracovaná a dotiahnutá do detailov. Skladby na seba perfektne nadväzujú a vytvárajú živý obraz, ktorý vás behom pár chvíľ vtiahne do desivého príbehu o žene, čo sa podľa povesti, kúpala v ľudskej krvi, aby si zachovala mladosť.

Je ťažko vyzdvihnúť jednu pieseň, tak aspoň Bathory Aria, ktorá je najdlhšou a možno aj najlepšou skladbou z celej nahrávky. Tá začína jemnými klávesami a Daniho desivým šepotom, ktorý vzápätí prejde do takmer nadčasovej metalovej symfónie.

Zhrnuté a podčiarknuté

Cruelty and the beast je skutočne výborný album, ale radšej si asi pustite remasterovanú verziu z roku 2019. Na produkciu tej pôvodnej nadávali aj samotní muzikanti, ktorí po vypočutí chceli odložiť vydanie, ale vydavateľstvo ich prehlasovalo. Alebo si ich choďte pozrieť naživo.  Máte na to jedinečnú príležitosť.

Lineup:

 • Dani Filth – spev
 • Stuart – gitary
 • Gian – gitary
 • Lecter – klávesy
 • Robin Graves – basa
 • Nicholas – bicie

Hostia:

 • Sarah Jezebel Deva – doprovodné vokály
 • Danielle Cneajna Cottington – doprovodné vokály
 • Ingrid Pitt (R.I.P. 2010) – Alžbeta Báthoryova hovorené slovo (tracks 7, 8)

Tracklist:

 1. Once upon Atrocity (instrumental)
 2. Thirteen Autumns and a Widow
 3. Cruelty Brought Thee Orchids
 4. Beneath the Howling Stars
 5. Venus in Fear (instrumental)
 6. Desire in Violent Overture
 7. The Twisted Nails of Faith
 8. Bathory Aria (I. Benighted like Usher / II. A Murder of Ravens in Fugue / III. Eyes That Witnessed Madness)
 9. Portrait of the Dead Countess (instrumental)
 10. Lustmord and Wargasm (The Lick of Carnivorous Winds)

Rok vydania: 1998 (pôvodná nahrávka), 2019 (remaster)

Vydavateľstvo: Music for Nations

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.cradleoffilth.com/
https://www.facebook.com/cradleoffilth/?fref=ts
https://www.instagram.com/cradleoffilth/
http://www.youtube.com/user/cradleoffilthtv

Hodnotenie: 6/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *