Wayd – Shape of Your Mind (demo)

wayd shape of cover

wayd shape of coverPrešovská kapela Wayd vznikla v roku 1994 spojením bývalých členov Marion a Dysentery a zatiaľ má na konte štyri albumy. Produkuje experimentálny technický death metal s prvkami moderného džezu a avantgardy, ktorý sa stal uznávaným pojmom v československom undergrounde.

Spolupracoval s nimi aj známy saxofonista a ich ,krajan’ Mário ,,Gapa” Garbera. Po takmer troch dekádach sa rozhodli vydať na CD svoje remasterované prvé demo Shape Of Your Mind v limitovanej edícii 100 kusov.

Vďaka Jan Jason Distribution máte možnosť nahliadnuť do raného obdobia slovenského death metalu a vypočuť si najlepšie diela v novom šate. Na jeho zozname už nájdete Surgical Dissection – Dehumanized, Bizarre Of Brutality – Metaphor, či Mordum – Systems.

Okrem toho sa Prešovčania v súčasnosti dostali do finále prestížnej súťaže Wacken Metal Battle.

Tvar tvojej mysle

Wayd sa hneď od začiatku rozhodli búrať zaužívané hranice medzi štýlmi a vytvárať hudobne rôznorodé a experimentálne kompozície s rôznymi náladami, v ktorých zakaždým nájdete niečo nové. Postupom času rozvíjali túto smelú myšlienku čoraz viac.

Demo Shape Of Your Mind vzbudilo svojho času veľký záujem a ohlas u fanúšikov, aj kritiky. Kapela na ňom vychádza hlavne z tvorby amerických majstrov technického death metalu Atheist a Cynic.

Temné a ponuré melódie, pestrá architektúra skladieb, stupňovaná energia, aj zádumčivosť, thrashová invencia, akustické pasáže, množstvo detailov, old school,
prog-rock, príchuť heavy metalu. Čo ešte? Nahrávka kapely Wayd dýcha potrebnou pestrosťou a nedá sa úplne presne definovať.

Štyridsať minút uplynie ako voda. Zrýchlenia sa dočkáte v songoch Don’t Turn Back, Child’s Cry a Cruel Game. Album zdobia inštrumentálky Agony a záverečná The End.

Texty kvarteta, interpretované dvoma hlasmi, sú plné metafor, obrazov a momentálnych pocitov, ktoré dopĺňajú zvláštnu atmosféru.

Záver

Hudba kapely Wayd je ako túlanie sa mysľou v snových labyrintoch predstavivosti, o ktorom sa nedá presne povedať, ako skončí. Ale praví fajnšmekri, aj tí novodobí, si po viacerých pozorných vypočutiach k nej určite cestu nájdu.

Lineup:

 • Milan Savko – spev, gitary
 • Drahoš Jurík – spev, basa
 • Richard Majer – gitary
 • Braňo Kóša – bicie

Tracklist:

 1. Still Enemy
 2. Don’t Turn Back
 3. Child’s Cry
 4. Agony (instrumental)
 5. Cruel Game
 6. In the Cage
 7. Shape of Your Mind
 8. Peter Thomas
 9. The End (instrumental)

Rok vydania: 1995 (pôvodná verzia), 2024 (reedícia)

Vydavateľstvo: Samovydanie (pôvodná verzia), Jan Jason (reedícia)

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/wayd.official
https://wayd.bandcamp.com/music
https://bandzone.cz/wayd
https://open.spotify.com/artist/6t4QPObydNBgWDpM8xrwGC
https://www.youtube.com/channel/UCjucMh9DrLLH4XUB-DyQcaw

Hodnotenie: 4,5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *