Pearl Jam – Dark Matter

pearl jam dark matter cover

pearl jam dark matter coverObrovským množstvom verných fanúšikov uctievaná americká grunge legenda Pearl Jam vydala v apríli dvanásty album s názvom Dark Matter, ktorým sa pokúsila vrátiť k svojím koreňom.

Stručná história

Pearl Jam založili členovia skupiny Mother Love Bone, basák Jeff Ament a gitarista Stone Gossard, ktorej spevák Andrew Wood zomrel v roku 1990 na predávkovanie heroínom.

Jemu je venovaný skvelý rovnomenný album projektu Temple Of The Dog. Spomínaná dvojica sa už predtým stretla v kapele Green River.

Táto formácia sa spolu s najvýraznejšími bandami zo Seattlu ako Nirvana, Alice In Chains a Soundgarden zaradila do nesmierne úspešnej vlny grunge 90. rokov a ako jediní z nich fungujú bez prestávky až dodnes.

Táto kultúra odrážala pocity vyhorenia a deprimovanosť mládeže z budúcnosti.

Temná hmota

Je to hypotetická látka, ktorá nevydáva nijaké elektromagnetické žiarenie a preto nemôže byť pozorovaná. O jej existencii vedci vedia len vďaka jej gravitačným prejavom na žiarivú hmotu.

Obal albumu vytvoril Alexander Gnezdilov. Je to svetelná maľba z vlastnoručne vyrobeného kaleidoskopu. Každé písmeno na obale bolo ručne napísané vo vzduchu pomocou špeciálne navrhnutej baterky na vytvorenie perleťového efektu.

O kapelách, ktoré hrajú tak dlho, sa zvykne vravieť, že už nemajú čím prekvapiť. Hoci novinka nie je ,Ten’ ani ,Vs.’, počúva sa dobre. Jedenásť songov, v ktorých je názor, nadhľad, smútok aj radosť, má necelých 50 minút.

Osobne vyzdvihujem tie svižnejšie skladby. React/Respond, titulnú Dark Matter, Waiting For Stevie, punkrockovú Running a Got To Give.

Pearl Jam sa zaslúžene vyhrievajú v pomyselnej žiare temnej hmoty, ktorej dominujú gitary a podmanivý hlas Eddieho Veddera. Presvedčivo si užívajú súčasnosť svojho života na najlepšom albume, aký v tomto storočí zatiaľ vyprodukovali.

Uvoľnili sa do svojej novej mytológie, sú opäť priamočiarí a využívajú svoju slávnu minulosť.

Verdikt

Nahrávka Dark Matter získala u kritikov všeobecné uznanie spolu s tvrdením, že Pearl Jam vydali svoj najuspokojivejší album od 90. rokov. V podstate aj ja s tým súhlasím.

Lineup:

 • Eddie Vedder – spev, doprovodné vokály, gitary, piano
 • Mike McCready – gitary, piano
 • Stone Gossard – gitary
 • Jeff Ament – basa, gitary, baritonová gitara, doprovodné vokály
 • Matt Cameron – bicie, perkusie

Tracklist:

 1. Scared Of Fear
 2. React, Respond
 3. Wreckage
 4. Dark Matter
 5. Won’t Tell
 6. Upper Hand
 7. Waiting For Stevie
 8. Running
 9. Something Special
 10. Got To Give
 11. Setting Sun

Rok vydania: 2024

Vydavateľstvo: Monkeywrench, Republic

Youtube ukážka:

Linky:
https://pearljam.com/
https://www.facebook.com/PearlJam
https://www.instagram.com/pearljam/

Hodnotenie: 5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *