Chris Bay (Freedom Call) – ,,Koncom novembra v decembri sa objavíme aj v Bratislave a Košiciach”

freedom call kapela 2024

chris bay freedom call 2024Rage nie sú jediná nemecká kapela, ktorá tento rok oslavuje výročie. Pred 25. rokmi bol vydaný aj debutový album Freedom Call – Stairway to Fairyland. Chris a jeho partia oslávili toto výročie vydaním už 11. platne, ktorá dostala názov Silver Romance. Okrem iného konečne vyriešili problém s bubeníkmi, vrátil sa im Ramy Ali. Viac už ale samotný Chris Bay.

Zdravím Chris. Tak od vydania debutového albumu Freedom Call – Stairway to Fairyland uplynulo 25 rokov. Aký je to pocit?

Chris Bay: Zdravím. Všetkým sa nám darí skvele. Tešíme sa na koncerty po celej Európe. Nemáme pocit, že je to už 25 rokov… Sme stále mladí a svieži 😉 Celkom vzrušujúce obdobie, nový album a turné po tomto šialenom období v rokoch 2020 – 2022.

Vlani sa vám stala dobrá vec – nemusíte už riešiť problém s bubeníkmi.  Ako došlo k návratu Ramyho?

Chris Bay: Áno, všetci sme radi, že môžeme Ramyho opäť privítať v zostave. Nikdy v skutočnosti z kapely neodišiel. Budovanie rodiny by malo byť dobrým dôvodom na prestávku.

Nemusíme sa obávať, že o pár rokov budú opäť zmeny zostavy?

Chris Bay: Nemali by ste. Ak sa ľudia rozhodnú ísť, tak pôjdu…ostatní prídu. To sa stáva v najlepších rodinách.

Poďme na nový album. V oficiálnom texte bolo, že tentokrát dostal viac priestoru Lars. Zložil Distant Horizon, Blue Giant, Meteorite, Infinity a New Heaven. Prečo ste sa tak rozhodli?

Chris Bay: Jasne. Lars vždy napísal 2 -3 piesne na naše albumy. Tentoraz zložil ešte jednu skladbu navyše (ako taký prídavok). No a dali sme ju na album namiesto toho, aby sme ju uložili do nášho archívu.

Niektoré nové inšpirácie a vplyvy robia z nášho nového albumu Silver Romance jednu z najpestrejších nahrávok.

Môže sa stať, že niekedy v budúcnosti dostane podobný priestor aj iný člen?

Chris Bay: Nikdy nehovor nikdy. Ak sa objaví nejaký ďalší talent v skladaní piesní, ktoré zapadajú do Freedom Call… bolo by to vítané.

Od kedy ste na ňom začali pracovať?

Chris Bay: V októbri 2023 sme začali nahrávať bicie. Potom sme pokračovali a tvrdo pracovali a sústredili sa na aranžmány a nahrávanie. Nakoniec sme mohli nahrávanie dokončiť v decembri.

Nechýbajú typické veselé zborové spevy, ktorými je kapela Freedom Call typická. No v oficiálnych materiáloch si uvedený iba ako jediný spevák. Kto teda spieval zborové party?

Chris Bay: Áno, vždy nahrávame veľké zborové sessions a zborový tím a pomocní speváci sú uvedení a venovaní v titulkoch bookletu… ako zvyčajne 😉

Poslednou piesňou je Metal Generation, ktorú sme mohli počuť už minulý rok. Mám pocit, že je nanovo nahratá. Je to tak alebo sa mýlim?

Chris Bay: Presne tak, urobili sme ďalšiu novú verziu tejto piesne. Nový text, nový groove a nový aranžmán. Snažili sme sa, aby sme na nový album nedali verziu z roku 2023.

freedom call kapela 2024

Najbližšie plány

Typická otázka, kde budete najbližšie vystupovať?

Chris Bay: Všetky naše aktualizované a oznámené termíny turné nájdete na našej webovej stránke. Koncom novembra v decembri sa objavíme aj v Bratislave a Košiciach.

Máte v pláne aj nejaké krajiny, kde ste ešte nehrali?

Chris Bay: Radi cestujeme po svete. Naše Silver Romance Tour bude pokračovať aj na ďalší rok. Zostáva ešte veľa krajín, ktoré sme doteraz nenavštívili.

Súkromné otázky

A akým ďalším veciam sa venuješ v súkromí?

Chris Bay: Som celkom realistický človek, ktorý žije prítomnosťou. Ako protiváhu k práci v štúdiu a koncertovaniu s kamarátmi z kapely rád športujem a aktívne žijem. Jazdím na horskom bicykli, chodím na túry… Rád si užijem skvelý čas.

Vy dlhodobo produkujete tzv. happy metal. Ako sa dá v dnešnom svete (narážam napr. na vojnu na Ukrajine) nájsť pozitivita?

Chris Bay: Ani dnešná situácia, ani stav sveta vám nedá pozitívne myslenie… Musíte to spraviť len vy sami!

Ok, tak to bola posledná otázka. Veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Chris Bay: Ďakujeme vám za vaše otázky a úsilie a prajeme vám príjemné chvíle. Už sa tešíme na návrat na Slovensko, kde sme odohrali veľa úžasných koncertov.

Tentoraz v Bratislave a Košiciach, kde sme boli minulý rok s našimi kamarátmi z Helloween. Dúfame, že sa tam stretneme so všetkými bláznivými metalovými hlavami 😉

Na zdravie 🙂

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.freedom-call.net/
https://www.facebook.com/FreedomCallOfficial/?fref=ts
https://www.instagram.com/freedomcallofficial/
https://www.youtube.com/channel/UC8Un9pLdux03pya-p—Urw/

Foto Chris: https://lnk.sk/ozq6, Foto kapela: Patrick Eiserbeck

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *