Afterbirth – In but Not of

afterbirth in but cover

afterbirth in but coverWill Smith sa vykašľal na Hollywood a založil death metalovú kapelu!  Nie, žiadna senzácia sa nekoná, je to hoax! Spevákom Afterbirth je skutočne Will Smith, ale je to len menovec toho hollywoodskeho Willa😊.

Ale teraz už vážne. Smrteľne vážne. In but not of je tretí album americkej brutal death metalovej grupy. Nie sú to však žiadni zajačikovia. Prvé dve nahrávky vydali ešte začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia.  Potom si však dali desať ročnú pauzu a znovuzrodili sa v roku 2013.

Nie sme z tohto sveta

Takto nejak by sa dal interpretovať názov albumu podľa slov frontmana kapely. A celkom to vystihuje hudobnú náplň tohto už na prvý pohľad bizarného diela. Základy Afterbirth sú v americkom brutal death metale. Avšak nečakajte žiadny Cannibal Corpse, nie je to žiadna hra na istotu.

Zo začiatku to síce vyzerá, že títo amíci hrajú death metal, ktorého je ako maku. Hutné riffy, chorobný vokál, zbesilé bicie. Afterbirth korenia svoj technický brutal death metal nečakanými prvkami. Často sú to síce len drobné detaily, ale pozorné ucho ich postrehne a ocení.

V skladbe Devils with dead eyes vás očaria riffy ako z dielne Chucka Schuldinera, ktoré sú vkusne nakombinované s ťazkotonážnymi riffmi ala Dying Fetus. Zaskočiť vás môžu psychedelické vyhrávky v štýle stoner rocku, ktoré striedajú pekelne rýchle a presné bicie, tak typické pre brutal death metal.

Skladba Hovering Human Head Drones pre zmenu začína perkusným introm ako od TOOL. V celej skladbe sa striedajú pomalé death metalové hoblovačky s atmosferickými pasážami.

Titulná In but not of prináša progresívne art pasáže okorenené jazzovými postupmi, ktoré predtým vykúkali len kde tu spod death metalového kabáta. Tu sú naplno odhalené. V závere sa však opäť prebúdza death metalové monštrum, ktoré vás rozseká na franforce.

Celá nahrávka pôsobí mierne schizofrenicky. Druhá polovica je výraznejšie progresívna až avantgardná, takže máte občas pocit, že počúvate split dvoch skupín. To vnímam ako menšie negatívum.

 Konečný verdikt

Unikátny death metalový opus, ktorý búra stereotypy. Kto dokáže oceniť morbídnu estetiku death metalu v kombinácii s art/prog prvkami, k albumu si cestu určite nájde.

Lineup:

 • Will Smith – spev
 • Cody Drasser – gitary
 • David Case – basa
 • Keith Harris – bicie

Hostia:

 • Fred Grau – perkusie
 • Colin Marston – klávesy
 • Cory Monster – vokály
 • John Collett – vokály

Tracklist:

 1. Tightening the Screws
 2. Devils with Dead Eyes
 3. Vomit on Humanity
 4. Autoerotic Amputation
 5. Vivisected Psychopomp
 6. Hovering Human Head Drones
 7. In but Not of
 8. Angels Feast on Flies
 9. Time Enough Tomorrow
 10. Death Invents Itself
 11. Succumb to Life

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo:

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/AfterbirthNYDeathMetal
https://www.instagram.com/afterbirthnydm/
https://open.spotify.com/artist/2ogyPQ5zxhMcMIwmHO8DUc
https://afterbirthnydeathmetal.bandcamp.com/music

Hodnotenie: 5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *