Wastage – Show Me Your Mask

wastage show me your cover

wastage show me your coverKošická skupina Wastage má svoje korene ešte v devädesiatkach minulého storočia.

Po rokoch strávených v kóme sa vrátili medzi živých v plnej sile v roku 2012. Show Me Your Mask je ich druhý album, ktorý poteší predovšetkým priaznivcov modernejšieho thrash/groove metalu alá Pantera, Machine Head či Lamb of God.

Ukáž mi svoju masku

Album prináša deväť skladieb groove metalu, ktorý nezabúda na svoje thrash metalové korene. Oproti predchádzajúcemu albumu Slave To The System cítiť značný posun. Nemožno sa čudovať, keďže medzi nahrávkami je odstup ôsmich rokov.

Výrazným oživením je používanie samplov a syntezátorov. V jadre muziky cítiť vplyvy vlajkových lodí žánru ako sú už spomínaní Lamb of god či Machine Head.  Takže agresívne, sekané riffy s patrične naliehavým vokálom a živočíšnymi bicími.

Druhá skladba Zastav sa! prekvapí textom v slovenčine. Rodný jazyk Wastage svedčí, zvládol by som viac slovenských textov.  K výraznejším piesňam patrí aj hard coreová Mask s pôsobivým refrénom.

Musím pochváliť výborný, hutný zvuk, ktorý je riadne groove. Napriek tomu sa chvíľami neubránim pocitu monotónnosti. Možno nie som tá správna cieľová skupina. Z miernej letargie má prebúdza skladba The Endless Lack of Freedom, ktorá má djentový feeling a je príjemne okorenená samplami a syntezátorovými plochami. Prial by som si viac takých skladieb.

Výborná vec je aj klipovka Mindbox enemy s chytľavými gitarovými linkami a veľmi šikovným zakomponovaním elektroniky. Chlapi ovládajú svoje remeslo, ale chýba mi v tom ich vlastná pridaná hodnota. Snaha vybočiť z radu podobných spolkov tu je, ale žiaľ vlastný xicht vykúka spod masky žánrových klišé len kde-tu.

Ak by Wastage chceli prekročiť tieň svojich vzorov, mohlo by sa im to podariť vďaka odvážnejšiemu využitiu elektroniky či djentu. Je to plne v ich rukách a mysliach.

 Konečný verdikt

Slovenský groove metal, ktorý má gule. Zatiaľ nevyráža dych, ale potenciál tu je.

Lineup:

 • Bohuš Michalko – spev
 • Roman Madej – gitary
 • Jozef Badida – basa
 • Miroslav Szeman – bicie

Tracklist:

 1. Dead by Dawn
 2. Zastav sa!
 3. Mask
 4. A New Day In The Fog
 5. Hategrinder
 6. One For Another
 7. The Endless Lack Of Freedom
 8. Minbox Enemy
 9. Liberate

Rok vydania: 2024

Vydavateľstvo: Samovydanie

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/WastageSK/?fref=ts
https://wastage1.bandcamp.com/album/show-me-your-mask
http://bandzone.cz/wastage
https://www.youtube.com/@wastagethrash

Hodnotenie: 4/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *