Choosing Death! (Nepravděpodobná historie death metalu)

Nepravděpodobná historie death metalu & grindcoru

Kniha Choosing Death! vyšla v 2016.. Tento rok sa ju podarilo preložiť do češtiny a dostala podtitul Nepravděpodobná historie death metalu. Čítanie si tak môžu užiť aj tí menej zdatní v cudzom jazyku. Za to buď prekladateľom vďaka. Príbeh vzniku štýlu, o jeho prepojení na punk, o kapelách, začiatkoch, neúspechoch aj úspechoch je napísaný s úžasným nasadením, vtipom a zjavnou radosťou z dobrej muziky.

Nepravděpodobná historie death metalu & grindcoru

Nepravděpodobná historie death metalu

Choosing Death predstavuje death metal a grindcore od ich úplných začiatkov, väčšinou so známymi kapelami, ako Napalm Death, Death, Autopsy či Opeth, ale sem tam aj s menej známymi, čo podľa mňa len zvyšuje čítanosť knihy. Ide síce hlavne o švédsku a americkú scénu, ale pokrýva aj množstvo nórskych, kanadských, brazílskych a holandských kapiel.

Je tu veľa spomienok muzikantov, zaujímavých a často humorných rozhovorov s ľuďmi, ktorí majú rôzne spomienky na rovnaké udalosti. Či už ide o strasti s vydavateľstvom, boj so spoluhráčmi, inšpiráciu k písaniu skladieb, život na cestách alebo fanúšikovskú základňu.

V roku 1984 bolo nepredstaviteľné, že podžáner ako death metal by mohol mať taký vplyv na kultúru. Keď vznikli kapely ako Venom, Sodom či Hellhammer, o death metale ešte nikto ani nechyroval.

A potom prišla skladba Death metal od Possessed, ktorá svojou zúrivosťou predznamenala vznik nového štýlu. Ale za skutočný začiatok sa považuje až rok 1985, keď táto kapela vydala svoj debutový album Seven Churches.

Dnes po rokoch, keď je na scéne veľa formácii a stále pribúdajú, je jasné, že tento žáner má skutočne výrazný vplyv na populárnu kultúru. Že veci, ktoré muzikanti zdieľajú vo svojich skladbách, majú veľkú výpovednú hodnotu a sem-tam zanechávajú mrazivý až krvavý odkaz. Aj o tom sa dočítate v tejto výborne napísanej knihe.

Konečný verdikt

Ak ste fanúšik dobrej muziky, toto by ste si nemali nechať ujsť.

Autor: Albert Mudrian
Vydavateľstvo: Metal Gate
Rok vydania: 2024
Hodnotenie: 5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *