Tublatanka – Svet v Ohrození

Nový album Tublatanky Svet v ohrození vyvolal pochvalné reakcie u mnohých rockerov. Ja som nebol výnimkou, ale po dôkladnom vypočutí v spoločnosti viacerých ľudí som zmenil názor.

Prvé čo si všimnete pri počúvaní skladieb je snaha znieť rockovo, Tublatanka sa vrátila k používaniu dvojkopákov. Napriek tomu materiál vyznie pomerne mäkko, ako keby sa Maťo bál že pre rádia budú moc tvrdí. To by ale nebol ten najväčší problém.

Najväčším problémom albumu je totálne vykrádanie zahraničných skladieb a tiež vykrádanie samich seba.

Napríklad v skladbe Svätý Grál je totálne vykradnutá rytmická sekcia zo staršej skladby Démon pomsty. Skladba Môj Domov je krásnym príkladom vykrádania slávnejších kolegov zo zahraničia, konkrétne Ville Valo a Natalia Avelon – Summer Wine. Podobne skladba Stres, ktorej úvodný riff je takmer totožný s riffom skladby Starstruck od slávnejších kolegov Rainbow. A podobné prípady nájdete aj v ostatných skladbách. Podobné tendencie sa objavovali u Tublatanky už v minulosti (príklad skladba Čakáme lepší čas z albumu Volanie divočiny je takmer kompletná vykrádačka skladby Iron Maiden – Only The Good Die Young). No nikdy nebolo vykradnutých skladieb toľko, ako na tomto albume.

Nie som s tých ľudí, ktorí napr. počujú Hammerfall a hneď ich obvinia z vykrádania Helloweeen, myslím že istej inšpirácii sa nevyhne žiadna kapela. No ale v tomto prípade je to aj na mňa moc.

Lineup:

 • Maťo Ďurinda – spev, gitara
 • Juraj Topor – basgitara
 • Peter Schlosser – bicie

Tracklist:

 1. Svet v ohrození
 2. Revolúcia
 3. Pekelný vlak
 4. Lietam vo výškach
 5. Svätý grál
 6. Zmysel lásky
 7. Malý blázon
 8. Stratený svet
 9. Šlabikár IX.
 10. Môj domov
 11. Dobrá správa
 12. Nechaj to tak
 13. Stres
 14. S tebou anjel môj

 

Hodnotenie: 1

3 thoughts on “Tublatanka – Svet v Ohrození”

 1. TUBLATANKA…album SVET V OHROZENÍ sa mi zdá celkom fajn…aj samotny singel SVET V OHROZENI je pecka a aj klip k nemu … sú tam krásne veci tipu MOJ DOMOV,S TEBOU ANJEL MOJ,ZMYSEL LASKY…celkovo sa mi tento albumiik pozdáva …

 2. Zo skladby Svatý grál som mal zo začiatku celkom dobré pocity ale refrén to pochoval čakal som niečo viacej epické, inak celkovo sa k albumu nevyjadrujem. Tubla ma najvačšiu slávu už za sebou a jediné šťastie že hravajú Skúsime to cez vesmír a Žerave znamenie osudu. Skladby, ktoré patria do klenotnice Slovenského Heavy metalu. Aj taký Démon pomsty na živo by potešil. Tubly je strašná škoda dokonca aj Volanie Divočiny bol skvelý album oproti tomu čo nám servirujú teraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.