Tublatanka – Svet v Ohrození

Tublatanka Svet coverNový album Tublatanky – Svet v ohrození vyvolal pochvalné reakcie u mnohých rockerov. Ja som nebol výnimkou, ale po dôkladnom vypočutí som zmenil názor.

Prvé čo si všimnete pri počúvaní skladieb je snaha znieť rockovo. Tublatanka sa vrátila k používaniu dvojkopákov. Napriek tomu materiál vyznie pomerne mäkko, ako keby sa Maťo bál, že pre rádia budú moc tvrdí. To by ale nebol ten najväčší problém.

Spomínaným  problémom albumu je totálne vykrádanie zahraničných skladieb a tiež vykrádanie samich seba. Napríklad v piesni Svätý Grál je totálne odkopírovaná rytmická sekcia zo staršej skladby Démon pomsty.

Môj Domov je krásnym príkladom vykrádania slávnejších kolegov zo zahraničia, konkrétne Ville Valo a Natalia Avelon – Summer Wine. Rovnako ako Stres, ktorej úvodný riff je takmer totožný s riffom skladby Starstruck od slávnejších kolegov Rainbow.

Podobné prípady nájdete aj v ostatných songoch. Takéto tendencie sa objavovali u Tublatanky už v minulosti ( Čakáme lepší čas –  Only The Good Die Young). No nikdy to nebolo až v takom množstve.

Nie som s tých ľudí, ktorí napr. počujú Hammerfall a hneď ich obvinia z vykrádania Helloweeen. Istej inšpirácii sa nevyhne žiadna kapela. No ale v tomto prípade je to príliš.

Lineup:

 • Maťo Ďurinda – spev, gitara
 • Juraj Topor – basgitara
 • Peter Schlosser – bicie

Tracklist:

 1. Svet v ohrození
 2. Revolúcia
 3. Pekelný vlak
 4. Lietam vo výškach
 5. Svätý grál
 6. Zmysel lásky
 7. Malý blázon
 8. Stratený svet
 9. Šlabikár IX.
 10. Môj domov
 11. Dobrá správa
 12. Nechaj to tak
 13. Stres
 14. S tebou anjel môj

Rok vydania: 2010

Vydavateľstvo: Monitor Slovakia

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.tublatanka.sk/oficialna-webova-stranka/
https://www.facebook.com/tublatanka.sk/
https://www.instagram.com/tublatanka_official/

Hodnotenie: 1/6

3 thoughts on “Tublatanka – Svet v Ohrození”

 1. TUBLATANKA…album SVET V OHROZENÍ sa mi zdá celkom fajn…aj samotny singel SVET V OHROZENI je pecka a aj klip k nemu … sú tam krásne veci tipu MOJ DOMOV,S TEBOU ANJEL MOJ,ZMYSEL LASKY…celkovo sa mi tento albumiik pozdáva …

 2. Zo skladby Svatý grál som mal zo začiatku celkom dobré pocity ale refrén to pochoval čakal som niečo viacej epické, inak celkovo sa k albumu nevyjadrujem. Tubla ma najvačšiu slávu už za sebou a jediné šťastie že hravajú Skúsime to cez vesmír a Žerave znamenie osudu. Skladby, ktoré patria do klenotnice Slovenského Heavy metalu. Aj taký Démon pomsty na živo by potešil. Tubly je strašná škoda dokonca aj Volanie Divočiny bol skvelý album oproti tomu čo nám servirujú teraz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *