House of Lords – New World – New Eyes (dvojrecenzia)

House of Lords New World coverKalifornskí hard rockeri House of Lords fungujú od roku roku 1987. U nás nie sú tak známi, ako napríklad Europe alebo Whitesnake, čo ma (aj po vypočutí najnovšieho albumu) celkom mrzí.

Kapela pomerne často menila zloženie, z pôvodných členov už v nej je len vokalista James Christian. Udržiava si stabilnú kvalitu tvorby, aj keď máte dojem, akoby na každom albume musela byť nejaká vata… Možno aby vynikli kvalitné piesne?

12. júna 2020 vychádza ich novinka New World – New Eyes. Obsahuje jedenásť sympatických rockových skladieb naspievaných parádnych chrapľákom spomínaného Jamesa Christiana, ktorý vás určite dostane.

Sprievodná gitara je primerane výrazným prvkom, ak prirátame kvalitné bicie, slušné aranžmány a chytľavé melódie, to všetko dotvára dobrý dojem z pesničiek.

Je to jednoznačne slušná rocková klasika pre každého, kto sa občas rád vráti do 80-tych rokov a má rád jednoduchý refrén a silné gitarové sólo. Sem tam zaregistrujete vplyv country, ktorý ale nijako nevadí.

Z rýchlych piesní vyžaruje dostatočná dávka pozitívnej energie a balady navodia romantickú atmosféru. No kto by mohol chcieť viac? Možno to nie je ich najlepšia vec, ale je to ako s whisky, nemusíte mať tú najdrahšiu, aby ste si ju vychutnali. Stačí, že ste v dobrej spoločnosti a je zábava.

Z akéhosi dôvodu ma táto kapela chytila a to nie som veľký fanúšik hardrocku. Páni z Kalifornie mi zjavne zahrali na tú správnu strunu.

Lineup:

 • James Christian -spev
 • Jimi Bell – gitary
 • Chris Tristram – basa
 • B.J. Zampa – bicie

Tracklist:

 1. New World – New Eyes
 2. Change (What`s It Gonna Take)
 3. One More
 4. Perfectly (Just You And I)
 5. The Both Of Us
 6. Chemical Rush
 7. We`re All That We Got
 8. Better Off Broken
 9. $5 Bucks Of Gasoline
 10. The Chase
 11. The Summit

Rok vydania: 2020

Vydavateľstvo: Frontiers Records

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/HouseOfLordsB/

Hodnotenie: 4,5/6

Autor Libor Bajza

Američania House of Lords patrili koncom osemdesiatych a začiatkom deväťdesiatych rokov k totálnej svetovej hard rockovej špičke. A mali prečo. Mali obrovský osemdesiatkový zvuk, skvelé refrény, sexy speváka Jamesa Christiana s nádherným bluesovým hlasom, úžasné gitarové sóla a na klávesy legendu amerického melodického rocku a glamu Gragga Giuffriu. Rozpad prišiel doslova na vrchole. Možno nie komerčnom, ale určite umeleckom.

Kapela sa dala po desiatich rokoch dohromady v pôvodnej zostave, ale tá nevydržala dlhšie ako jeden album a jeden živák. A od vtedy je všetko inak. V zostave ostal len Christian. Prežil rakovinu, ktorá mu napadla aj hlasivky a jeho hlas prešiel zmenami a neznalí jeho osudu môžu frflať. Čo ale neprešlo zmenou u HOL nikdy, je kvalita albumov. Niekedy tvrdšie niekedy mäkšie, no nikdy nudné.

Už od roku 2005 sú v zostave metalové dvojičky Jimmi Bell (gitara) a B.J Zampa (bicie). Obaja spolu hrávajú od teenagerského veku a hrali napríklad v takých peckách ako Thunderhead, David Wayne, Maxx Explosion, Geezer Butler Band, alebo Obsession. A ja by som ich už nemenil za nikoho z klasických zostáv. Skvelý muzikanti a skvelý spevák nahrali opäť skvelú platňu.

New World – New Eyes je už dvanásty album HOL a samozrejme sa drží osemdesiatkového hard rocku zmiešaného s AOR, blues a pop rockom. Tento krát o niečo menej metalu a o to viac country a steel guitar. Najbližšie to podľa mňa má k ich albumu World Upside Down.

Výkony bezchybné, zvuk výborný a spev v Jamesovom štandarde posledných rokov. Najväčšií vrchol je pre mňa jednoznačne Chemical Rush s hosťujúcou Robin Beck, ktorá je nie len jedna z najslávnejších pop rockových speváčiek osemdesiatych a deväťdesiatych rokov, ale aj manželka Jamesa Christiana. Ten hrá v jej kapele aj na basovú gitaru.

House Of Lords opäť splnili očakávanie a som určite spokojný. Nebudem vyplakávať, že tam nie je žiaden vývoj. Ak chce človek počúvať niečo iné, tak nech to nehladá u HOL. Ja pevne verím, že sa dostavia opäť na naše územie a nenechám si ich ujsť.

Hodnotenie: 5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *