Harvey, Marc (The Karnsteins) – ,,Pôvodný nápad na slovenský album bol iný…”

the karsteins bratislava 2023

the karsteins bratislava 2023Slovenská horror-punkovo-metalová štvorka The Karnsteins má tento rok naozaj kreatívnu prietrž. Po živáku a EP tú máme ich štvrtú veľkú platňu. Má názov “Karpatské zlo” a je pre tentokrát v rodnom slovenskom jazyku. Ale dôjde aj na češtinu. Album je to naozaj fantastický a zaslúži si veľkú pozornosť, a vráti vám čas posluchu skvelými melódiami, riffmi, a textami.  

Čaute obaja. Musím pogratulovať. Karpatské zlo je výnimočný album. Priznám sa, mal som trochu strach zo slovenského jazyka, ale je to úžasné. Koľko album vznikal a ako sa vám písali texty? Ako vznikol nápad na slovenčinu?

Harvey: Ahoj, ďakujeme. Áno album je v podstate výnimočný aj tým, že sa jedná o vôbec prvý horrorpunkový album spievaný v slovenskom a českom jazyku. Čiže s Karnštajnami ďalšie československé prvenstvo, keďže sme, aj prvá ČS horror punková kapela.

Neviem, prečo si mal zo slovenského jazyka strach. 🙂 Áno je to jazyk, v ktorom sa nepíše ľahko, ale máme v tom už nejakú tú prax, takže to išlo ako po masle. Viac fanúšikov sa nás pýtalo, že prečo po anglicky, a že kedy spravíme niečo v rodnom jazyku, tak odkaz je, tu ho máte!

Budú aj ďalšie, ale primárne budeme mať texty v anglickom jazyku a iných jazykoch. Album vznikal v časovom období po nahratí 3 kings of terror, takže v prvom polroku tohto roka.

Marc: Ďakujeme. Podľa nás je Karpatské zlo tiež skvelá doska. Ja osobne som strach vôbec nemal. Harveymu, ako textárovi verím vždy. Sebe, ako textárovi v slovenčine, tiež verím vždy. A nápadov je plný kotol. A je z čoho čerpať.

Pôvodný nápad na slovenský album bol iný, ale na pôvodnom nápade stále pracujeme. Chce to čas. Tak sme to spravili takto a je to super. Svoju časť muziky som napísal okolo posledných Vianoc a hneď na to moje texty.

Janko s Harveym napísali Mesačný lúč na skúške tesne pred štúdiom. Začali sme skúšať ako vždy mesiac a niečo pred nahrávaním. My máme náročnú teoretickú prípravu doma v hlavách, ja napríklad žijem úplne v inom svete pri príprave hudby, textov, aranžmánov a produkcie na nejaký albáč, a praktická časť je potom bum – prásk, veď žiadne sranie, veď je to len hranie. 🙂 Tá príprava naozaj funguje pocitovo a premyslením všetkého.

Johann, Harvey a Bruno sú špičkoví muzikanti, tak nie je treba sa toho nahrávania báť ako satanista, keď stretol Satana. 🙂 Prílišným omieľaním materiálu pred nahrávaním z toho vyprchá radosť, vzrušenie a výzva.

Doslova ma uhranula skladba “Telgártsky masaker motorovou pílou”. Prepracovaný príbeh. Kľudne by ste mohli takému príbehu dať aj viac priestoru ako jedna skladba.

Marc: Ďakujeme opäť. 🙂 Telgártsky masaker a Dom viselcov sú dva príbehy z Telgártu, čo tam boli také malé strašidelné urban legends, a rozprávala to mne, a mojej sestre naša starká, ktorá tam žila. Mám niečo aj z Myjavských kopaníc do budúcna. Áno, chystáme dva koncepty.

Jeden temný Harveyho a jeden môj veselý. Bude to super, keď to bude. Príbehy nás bavia. Mňa o mnoho viac ako len popisovanie príbehov z kníh a filmov. Už skladby D.S. Darkness, NacroSKA, Anarchy In Cifer išli touto cestou.

Harvey: Telgártu je toho venovaného na CD viac (Viselcov dom je tiež Télgárt)… proste dedina so skvelými duchárskymi historkami, venujeme sa ale záberovo príbehom viac – menej z celého Slovenska (Zmáj je napríklad o Záhorí)… v budúcnosti chceme spraviť album alá King Diamond o Nosferatu v Prešporku, dúfam, že sa nám to niekedy podarí zrealizovať.

Na albume máte už tradične hostí Jane Razor a Ninu Ševcovú. Obe podali skvelý výkon a dostali pomerne dosť priestoru. Neplánovali ste ešte niekoho?

Harvey: Plánovali… človek mieni a …zbytok poznáš… jeden človek odmietol, že by mal málo priestoru v danej skladbe, a druhý asi na to nemal čas, lebo sme jeho nahrávku nakoniec nedostali, jeho som si vybral ja osobne, pretože sa mi tam hlasovo hodil, tak, ale nakoniec je skladba len s mojím hlavným spevom… sú to obaja známi muzikanti, a osobnosti… nebudem menovať…

Marc: Človek mieni a prokrastinácia mení. 🙂

Poďme ku cover verziám. Obe sú v originále moje obľúbené, takže ste ma potešili. Prečo práve tieto dve?

Marc: Lebo som sa zachoval ako diktátor a dal príkazom. 🙂 Obe sa k nám hodia na sto percent a Iam Dracula od Braňa Alexa zo Slobodky je prvý oficiálny slovenský horror punk. Ja som túžil, že raz to nahráme aj s ním. No, žiaľ už nežije. 🙁  Bol to super chlapík. Mal som možnosť s ním stráviť zopár večerov po krčmách. Golda zo Znouzecnost sa úplne nadchol pre našu verziu Hamleta a sme veľmi radi, že sa mu aj páči. 🙂

Harvey: Iam Draculu sme prekopali tak, že si myslím, že by bol Braňo na nás pyšný… a Hamlet je nám textovo veľmi blízka, proste veľmi temný text braný s humorom, čiže úplne náš štýl… chalani zo Znouzecnost nás vždy nechávajú pozdravovať tam dole do krypty…

Zaujal ma netradičný – motivačný horror punkový text ku Skoč na hrob, noc čo noc! A srandičky Skaza z lesa, a Mäsový hrob. Skaza je o lysohlávkach? A nemáte pocit, že Mäsový hrob by sa mal stať oficiálnou hymnou všetkých militantných novozrodených vegánov, čo by najradšej zakázali mäso? Aký máte vzťah k zelenine a mäsu?

Marc: Skoč na hrob je zo série mojich textov pre rôzne moje kapely. Prvé dva zo série skončili u Janesession a štvrtý bude u Makar Čudry. Ja si takto myšlienkovo spájam, na čom mi záleží. A, áno, je to apel, a motivácia.

Harvey: Skaza z lesa nie sú lysohlávky, ale je to text o borovičke 🙂 Mäsový hrob by som ja osobne venoval kamošovi Axelovi (Martin Komorovský) a jeho Axelburgerom, ktoré predáva na koncertoch, je to veľký propagátor vegánstva u nás v Bratislave… ja osobne som všežravec.

Mám rád aj mäso, aj zeleninu, nemám problém si dať fazuľový prívarok, aj steak. Proste tvrdím, že ľudia majú milión chutí, takže nech jedia, čo majú radi. Samozrejme, v prípade, ak sa nesnažia presviedčať ostatných, že ich jedlo a chuť je najlepšia, inak povedané sú dni, keď jem len zeleninu, ale potrebujem niekedy aj to mäso .

Marc: Libor, vnukol si mi myšlienku. Mäsový hrob predať do reklamy pestovateľom cukiet. Možno ľudia pochopia, že to nie je len jedlý vibrátor. 🙂 Ja milujem zeleninu a skoro rok ešte v deväťdesiatych som bol vegetarián. Ale bez mäsa to neviem prežiť, rovnako ako bez zeleniny. Rajčiny na hrad. 🙂

the karsteins 2023

Minulosť-budúcnosť

Platí stále to, že Vás už hudobne nič neovplyvňuje? Lebo na albume je podľa mňa silný folklórny feeling…

Harvey: Ale ovplyvňuje. Je tu milión vplyvov. A áno, folklór je veľmi silný vplyv. Ja osobne mám ZUŠku (alebo ĽŠU, ak chceš) spev a gitara, a hudobná teória. Na speve ma moja učiteľka pani Viera Kordošova učila spievať ľudovky a klasickú hudbu, a bol som krátky čas aj súčasťou folklórneho telesa Čečinka. Čiže folklór je vo mne veľmi silno zakorenený.

Marc: Myslím, že folklór máme, tak pevne v DNA, že sa tomu nechceme vyhnúť. Ale mňa osobne nič vedome neovplyvňuje. Ovplyvnenie len tvorí mantinely. A nie len v hudbe.

Bude už konečne aj nejaký profi klip?

Marc: Dúfam. Scenáre sú. Herečky, herci a peniaze nie sú. 🙂

Ako to bude do budúcna? Slovenčina alebo angličtina?

Marc: Na striedačku. Jeden taký a jeden taký. My si vytvárame často tradície v kapele. Jane a Nina na každom albume. Na striedačku dominuje skladateľsky buď Janko alebo ja. No a teraz vznikla nová tradícia. Jedna anglická a jedna slovenská doska.

A slovenské budú vždy Karpatské zlo a Poradové číslo. Jedna slovenská doska bude mimo toho. Ale tá bude aj trochu mimo žánru a bude to spoločný projekt s Jane Razor.

Ako to, že vydávate toho toľko tento rok?

Marc: Pre nás je naša muzika ako chipsy. Nikdy nemáš dosť. 🙂 A ono sa to prenieslo aj na pár poslucháčov.

V nejakých komentároch na váš starý klip som čítal dialóg Marca a vášho režiséra klipu o tom, že The Karnsteins s ním pripravia film. Bol to vtip?

Marc: Pána, kde si toto vyhrabal? 🙂 To bolo dávno a myslím, že len raz sme sa o tom verejne bavili. Nápad na príbeh som mal, ale čo môže robiť slovenská punková kapela s nulovým rozpočtom?

A hlavne, keď máme na svete také genialitky ako This Is Spinal Tap alebo Metalocalypse? Niečo ako bol Útok zmutovaných mravcov by som nerobil. 🙂 I keď Útok zmutovaných vidlochvostov za podpory armády tatranských svišťov by mohol byť kult medzi užívateľmi trávy a bryndze? 🙂

Ďakujem za rozhovor a prajem veľa úspechov. Tento Album si to naozaj zaslúži. Posledné slová sú len Vaše.

Harvey: Počúvajte dobrú muziku a podporujte lokálnu scénu… a ešte jedna vec… každý deň je Halloween!

Marc: Ďakujeme moc za podporu a poprosím ľudí nech si to vypočujú. Je to zábavný rock’n’roll a rozhodne nenudí. Držte sa a podporujte našu scénu, a nechodievajte len na revival. Fhtagntastic Necropunk do každej rodiny!!!

Youtube ukážka:

Linky:
https://karnsteins.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/TheKarnsteins
https://open.spotify.com/artist/4e2K31dWicSyaqhJX8Hr7z
https://www.youtube.com/channel/UCSM0IMJf4Dyj0uePfB3NvNA
https://bandzone.cz/_82271

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *