Peter Koch (Centrum Rozbitého Skla, Fafex) – ,,Na EP je šesť skladieb…”

centrum rozbiteho skla band 2023

peter koch gitarista 2023Gitaristu a speváka Petra Kocha možno poznáte z jeho alternatívno-rockového projektu Fafex. No toto leto sa pustil do ďalšej činnosti – obnovil  kapelu Centrum Rozbitého Skla, ktorú určite pozná každý milovník dobrého alternatívneho metalu. Výsledkom obnovenia je skvelé EP Pretočené  dopredu.  Ako to bolo s obnovením? Bude aj veľký album? Bude ešte pokračovať projekt Fafex? Aj na tieto otázky sa dozviete odpovede v tom to rozhovore


Zdravím Peter. U teba sa koncom roka stala veľká vec, obnovil si svoju kapelu Centrum rozbitého skla. Prvá otázka, čo bol prvotný impulz?

Peter Koch: Ahoj. Občas mi kamaráti z hudobníckych kruhov pripomínali, že to CRS (Centrum Rozbitého Skla) bola vo svojich časoch dobrá kapela a že je škoda s tým nič nerobiť, ale myšlienka tam bola nejaký čas.

Konkrétny impulz prišiel na jar 2023, keď sa mi ozval bubeník Majo, či si nepôjdeme len tak zahrať. Tam sme si uvedomili, že niektoré skladby by sme predsa len ešte mali nahrať a tak sme ďalšie dni prešli prirodzene k nahrávaniu. Behom pár týždňov sme nazbierali prvý materiál na zverejnenie.

Krátko po obnovení ste vydali nové EP Preto​č​ené dopredu. Kedy vznikli skladby pre tento materiál?

Peter Koch: Na EP je šesť skladieb, z ktorých štyri sú vyložene staré veci a dve sú úplne nové. V prípade skladieb „Pondelok 3.4“ a „Zbohom a zbohom“  môže byť pôvod vzniku kľudne aj 25 rokov starý, keď sme sa ešte volali „Rouser“ a ešte sa len učili len hrať na nástrojoch. Tvorenie bola už vtedy naša hlavná zábava 🙂 Hrať sme sa tie veci naučili až neskôr.

Skladby „Temnota” a “Bolo mi to treba” vznikli okolo roku 2005 a patrili do koncertného programu kapely. Tieto skladby sa objavili už na albume “Critical System Error”, ale chceli sme ale ich nahrať s lepšími bicími, pridali sme gitary a dali tomu nový zvuk.

Z úplne nových skladieb sa na EP dostala dvojica „Fascinuje ma život“ a „Lennon“.

Z môjho pohľadu je to skvelý materiál. Zaradiť by sa asi dal pod alternatívny metal, no sú tam aj prvky z iných žánrov (napr. pekné dvojkopáky). Je to z dôvodu rôznych preferencií členov?

Peter Koch: Ďakujeme za pochvalu. Áno, asi máš pravdu, alternatívny metal je asi vhodné pomenovanie. Je tam počuť metal, rock, punk a trochu elektroniky. Skladba Lennon je možno až pop-ska-rock, skladba „Zbohom a zbohom“ je naopak celkom punková.

Keď skladby vznikajú, nerobíme tie štýlové prvky naschvál, vo výsledku ti tam hrá stále len tá istá gitara, tie isté bicie, basa a nejaké klávesy, tak ako v každej inej skladbe.  Tie vplyvy budú skôr širokým záberom toho čo sme počúvali a akú hudbu počúvame dnes. Vyrastali sme na Faith No More, Sepultura, Ministry, Fear Factory ale aj na Placebo, Garbage,  Green Day, Prodigy, Depeche Mode, Oasis, Verve a R.E.M. Asi sa tam ten širší záber odzrkadľuje.

Konkrétne tie dvojkopáky vie Majo perfektne vložiť do skladieb. Čím viac to tam rozseká, tým je to podľa mňa lepšie 🙂 Na tomto EP je to myslím celkom dobre počuť.

Je v pláne aj fyzická forma tohto EP?

Peter Koch: Myslím si, že digitálne vydanie v našom prípade v dnešnej dobe v podstate asi stačí. CD-čka si nemajú ľudia pomaly už na čom pustiť a nad platňou sme nepremýšľali.

A čo nejaký veľký album. Plánujete niečo také?

Peter Koch: Keď sme sa na jar pustili do nahrávania, nevedeli sme koľko skladieb zverejníme. Mali sme len predstavu, že pred letom by sme mohli dať o sebe vedieť, že niečo robíme. Keď sa blížil termín, mali sme nahrubo rozrobených asi 9 alebo 10 pesničiek, čo by už mohol byť dosť aj na album. Ale dokončených ich bolo len 6.

Z toho nám vyšlo, že najprv bude EP, a potom zrejme pripravíme ďalšie EP. Myslím, že formát EP je na dnešný rýchly svet celkom dostatočný.

centrum rozbiteho skla band 2023

Koncerty

Leto sa nám pomaly chýli ku koncu. Vystúpili ste na nejakých zaujímavých akciách (koncertoch, festivaloch)? Ak áno, povedz viac.

Peter Koch: Vzhľadom k tomu že sme sa objavili celkom narýchlo až s príchodom leta, nemali sme žiadne hranie dohodnuté a na spontánnych akciách by sme asi museli dosť improvizovať.  Verím, že na ďalšiu sezónu budeme viac pripravení.  Zatiaľ bolo cieľom zrealizovať nové nahrávky a dať o sebe trochu vedieť.

A kde budete najbližšie vystupovať?

Peter Koch: Nemáme zatiaľ nič priamo dohodnuté.

Mohlo by sa stať, žeby ste prišli zahrať aj na východ alebo niekde do zahraničia?

Peter Koch: Môže sa to stať, nevidím v tom problém. Zo zahraničia má význam hrať v Čechách, ale to pre nás  vlastne nie je celkom zahraničie.

Ruka Hore

lp rukahore 2022

Minulosť-Budúcnosť

Vyrozprávaj svoj hudobný príbeh. Ako a kedy si sa dostal k muzike, čo bol prvý impulz a aké boli prvé kapely.

Peter Koch: Otec hrával na gitaru trampské piesne, takže nástroj sme doma mali, ale nič mi to nehovorilo. Najprv som sa naučil trochu hrať na klávesy. Väčší záujem o hudbu prišiel až na strednej škole, resp. na internáte, kde mi Pišta Lengyel (dnes hrá gitaru u Richarda Müllera) ukázal ako zahrať na gitare niektoré ľahšie skladby od Guns’N’Roses alebo R.E.M. To bolo dôležité, lebo to bola vtedy moderná hudba, ktorá sa hrala v rádiách a v TV a to ma bavilo.

Okrem toho sme vo voľnom čase čosi aj nahrávali na malý magnetofón, ja som búchal do krabice či do stola a akože spieval, Pišta hral na gitaru. Nedá sa to nazvať ešte kapelou, ale pokusy s nahrávaním sa začali tam.

Na konci prvého ročníka som takto vyzbrojený  3 – 4-mi akordami založil s bývalými spolužiakmi zo základnej školy kapelu Rouser. Nevedeli sme síce skoro vôbec hrať, ale už tam išlo o experimentovanie zo zvukom. Najskôr som bol na klávesák, ale nakoniec som sa ocitol za mikrofónom s gitarou na krku. Začali vznikať skladby a prišli prvé koncerty.

Z kapely Rouser v roku 2000 vznikla kapela Centrum Rozbitého Skla. Viacero našich skladieb preto pochádza ešte z “Rouser” obdobia.

Čo bol dôvod, že ste sa s Centrom rozbitého skla odmlčali?

Peter Koch: Hlavný dôvod bol môj odchod do Prahy v roku 2007, kde som potom žil ďalších 10 rokov. Nejaký čas sme koncertovali tak, že som chodil na koncerty na Slovensko, ale postupne bolo jasné že to takto na diaľku nemôže fungovať.

V Čechách som neskôr hral v kapele Runabout a v krátko aj v niektorých ďalších. Po návrate na Slovensko som pár mesiacov hral na gitaru v Ska kapele Acylpyrin, ktorá mimochodom v týchto dňoch vydáva nový album.

Budeš pokračovať aj v tom vlastnom projekte Fafex?

Peter Koch: Určite áno. Väčšinou sa k tomu vraciam spontánne po pár rokoch, keď ma kopne múza a mám chuť nápady zaznamenať. Naposledy som s v rámci projektu Fafex nahral album Mýtus v roku 2021, kedy bol Covid. Vtedy bolo dosť času na to aby som vytvoril album úplne nových skladieb.

Teraz nemám žiadny plán, ale viem že sa to zase z ničoho nič objaví. Fafex je projekt, kde mám úplnú slobodu, Mýtus bol rockovo-metalový album, ale treba „Pomalý album“ z roku 2018 bol kompletne akustický, čo by u kapely nemuselo byť úplne pochopené.

A ako je to v Moravskom Svätom Jane s Hudobnou scénu. Máte tam priestory na hranie? Sú tam kapely podobného razenia ako vy?

Peter Koch: Zo všetkých možných priestorov v okolí (škola, sklady, bývalé kancelárie, či garáže) nás v minulosti vždy po čase vyhodili, tak to tu už ani neskúšame. Máme doma svoje priestory na tvorenie a hranie a veľká skúšobňa je v neďalekých Malackách, kde trénuje viacero hudobných skupín.

Priamo v Moravskom Sv. Jáne a okolí kedysi bývali bežne dve-tri kapely, ale to už neplatí. Svet je už trochu iný. Je možné, že sú tu jednotlivci, ktorí sú aktívni skôr vo väčších mestách.

Ok veľmi pekne ďakujem za rozhovor a poprosím ťa o nejaký ten odkaz pre čitateľov.

Peter Koch: Prajem čitateľom všetko dobré, veľa dobrej hudby a počúvajte ju poriadne nahlas

Youtube ukážka:

Linky:
https://www.facebook.com/centrumrozbitehoskla
https://www.instagram.com/centrumrozbitehoskla/
https://www.youtube.com/@centrumrozbitehoskla
https://centrumrozbitehoskla.bandcamp.com/
https://bandzone.cz/centrumrozbitehoskla

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *