Ions – Counterintuitive

ions counterintuitive cover

ions counterintuitive coverPražská prog metalová kapela Ions vydala v novembri svoj druhý album s názvom Counterintuitive. Pôvodne to bol sólový projekt Jakuba Tirča, ktorý je gitaristom úspešného prešovského spolku Heľenine oči.

Na jeho prvom EP Introspection z roku 2016 hosťoval spevák Shorty Lago (Millhouse, Symbiosis). Ale ich spolupráca neskončila a z Ions sa stala regulárna skupina. Zložením svojich členov je kvinteto dokonalou ukážkou nekončiacej česko-slovenskej vzájomnosti.

Counterintuitive

Desať skladieb, ktoré majú niečo cez 50 minút, je plných rozsiahlej zvukovej výpravnosti, epickosti a ambientnosti. Kapela brilantne kombinuje progresívny djent metal a alternatívny post-rock, ktoré podopierajú silné riffy, skvelá rytmika a návykové melodické refrény.

Za najlepšie songy by som označil A Terrible Mistake, True Friendship, The Same As You, Out of Sight a Birds of Reminiscence. Album rozhodne vyžaduje viac času, aby ste ocenili jeho majstrovské kompozície a budovanie napätia. Priestor dostanú trúbka, aj ženské vokály.

V textoch sa Ions venujú témam ako medziľudské vzťahy, neriešenie problémov, ktoré sa nás priamo netýkajú a o ktorých sa málo hovorí. Jedným z nich je domáce násilie. O ňom pojednáva záverečná skladba Run.

Verdikt

Aj keď sa nejedná o niečo ultra originálne, ide o veľmi vydarené dielo po všetkých stránkach, ktoré sa snaží ísť vlastnou cestou. Na svoje si prídu fanúšikovia progresívnej muziky kapiel ako Haken, Tesseract, Klone, Vola, či Porcupine Tree.

Lineup:

 • Shorty Lago – spev
 • Jakub Tirco – gitary
 • Milan Zolota – gitary
 • Jiří Horák – basa, klávesy
 • Martin Pisko – bicie

Hostia:

 • Paolo Raineri – trumpeta (Birds of Reminiscence)
 • Nina Tarasovičová – doprovodné vokály (The Same as You, Out of Sight, Birds of Reminiscence, Run)
 • Ivana Pinčáková – doprovodné vokály (Run)

Tracklist:

 1. A Terrible Mistake
 2. True Friendship
 3. Faith
 4. The Same as You
 5. Constant Feelings
 6. Out of Sight
 7. Split Character
 8. Plinth of Shame
 9. Birds of Reminiscence
 10. Run

Rok vydania: 2023

Vydavateľstvo: Samovydanie

Youtube ukážka:

Linky:
http://ionsband.com
https://linktr.ee/ionsband

Hodnotenie: 4,5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *