Saxon – Hell, Fire and Damnation

saxon hell fire cover

saxon hell fire coverA je to tu. Jedna z najslávnejších, najlepších a najkonzistentnejších metalových kapiel všetkých čias, Briti Saxon, vydávajú nový album.

Minulý rok ich slávny moderátor a novinár Eddie Trunk označil po Metallice, Iron Maiden, Judas Priest, Def Leppard, Black Sabbath, Motörhead, Slayer a Megadeth ako deviatu najslávnejšiu metalovú formáciu na svete, ktorej jej význam prešiel do všeobecnej pop kultúry. Súhlasím. A po nemenovanom seriáli, kde bolo niekoľko ich plagátov na stenách, sa to muselo ešte umocniť.

Hell, Fire and Damnation

Biff Byford a jeho parta patria medzi moje najobľúbenejšie zoskupenia, takže ich nový album je pre mňa udalosť.

No jeho vydanie bolo ohlásené v dobe bez poriadnych informácií o zostave kapely. Je nový gitarista Brian Tatler z legendárnych Diamond Head (mimochodom DH sú najväčším vzorom Metallicy) stály člen?

Pôvodný gitarista Paul Quinn, ktorý sa chystal na dôchodok sľuboval, že sa určite zúčastní nahrávania a skladania. No nakoniec spolupracoval len minimálne. Skladal a hral iba v dvoch skladbách.

Všetko sa ujasnilo v posledných mesiacoch. Brian vystriedal Paula na plný úväzok. Neviem, čo sa dialo v Paulovej hlave, ale Saxon je preň na druhej koľaji a on nečakane začal koncertovať.

Dokonca si zahral na jednom pódiu s druhým gitaristom z pôvodných Saxon – Grahamom Oliverom, s ktorým mali Saxon už skoro tridsať rokov zlý vzťah. No nejak som to predýchal.

Brian je skvelá náhrada. On je totiž gitarista, ktorý z celej novej vlny britského heavy metalu mal najrevolučnejší zvuk.

Celé to otvára intro The Prophecy. A po ňom nasleduje už známa klipovka Hell, Fire And Damnation. Výborný otvarák ako vždy. Super sound, riffy a výkony. Unikátny Biffov spev a Saxon v plnej sile. Po nej prichádza zjemnenie.

Madam Guilotine svojou epickosťou u mňa vyhráva a stáva sa jednou z mojich najobľúbenejších noviniek. Rovnako ako speedovka Fire And Steel s Paulom Quinnom. Zaujímavé, že tu vidíte rozdiel medzi bluesovou hrou Quinna a temnou hrou Tatlera úplne najlepšie. Druhá klipovka There’s something in Roswell ma až tak neočarila, ale klip je skvelý.

Druhá polovica je o niečo lepšia. Power metal masaker Kubla Khan and the Merchant of Venice, šliapavá Pirates of the Airwaves, temná 1066, totálne epická Witches of Salem a opäť príspevok Quinna, záverečná speedovka Super Charger.

Zhrnuté a podčiarknuté

Tento album neskutočne valí. Oproti predchádzajúcej platni Carpe Diem drží viac pokope a nedošlo na sebakopírku. Skvelá nahrávka bez slabšieho miesta. Ak by mali všetky kapely takýto štandard, tak by na scéne bolo naozaj nádherne. Kto ich z nejakého dôvodu obchádza túto partu, mal by to naozaj rýchlo napraviť.

Lineup:

 • Biff Byford – spev
 • Brian Tatler – gitary
 • Doug Scarratt – gitary
 • Nibbs Carter – basa
 • Nigel Glockler – bicie

Hostia:

 • Paul Quinn – gitary (4, 10)
 • Brian Blessed – hovorené slovo (1)

Tracklist:

 1. The Prophecy
 2. Hell, Fire and Damnation
 3. Madame Guillotine
 4. Fire and Steel
 5. There’s Something in Roswell
 6. Kubla Khan and the Merchant of Venice
 7. Pirates of the Airwaves
 8. 1066
 9. Witches of Salem
 10. Super Charger

Rok vydania: 2024

Vydavateľstvo: Silver Lining Music

Youtube ukážka:

Linky:
http://www.saxon747.com/
https://www.facebook.com/saxon/
https://www.instagram.com/saxon.official/

Hodnotenie: 5,5/6

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *