Wastage (krst nového albumu) + Wayd, Demonic-Eyed; 18.5.2024; Collosseum Club – Košice

wastage krst collosseum 2024

Košičania Wastage krstili nový album

Program sobotňajšieho večera v Collosseu bol krst nového albumu košickej hc/thrash kapely Wastage. Mohol som si vybrať. Pozrieť si hokej, alebo podporiť domácu metalovú scénu. Vybral som si druhú možnosť a kamošom z možnosti A sa týmto ospravedlňujem. Viem, že sa stretneme inokedy a bude to vynahradené až až.

Wastage si na tento večer pozvali prešovských tech/death matadorov Wayd a zo Zvolena thrash/hc bandu Demonic-Eyed. Začalo sa presne o 19.00, akoby sa čakalo len na mňa.

Bol som cca 55ty v hľadisku a hneď z ostra jasna Demonic-Eyed rozbalili svoj nadupaný set skladbou Duality. Mali sme ich možnosť vidieť v Košiciach naživo viackrát, naposledy to bolo pred 3⁄4 rockom, kedy si zahrali pred velikánmi Soulfly.

Demonic-Eyed vznikli po ukončení spotreby 🙂 zvolenského Mäsa a od roku 2019 už stihli vydať štyri rovnomenné albumy so zmenou len v ich číslovaní.

Musím oceniť nazvučenie celej showfky Vajglom a jeho kamošom. Zvuk bol od prvej skladby večera perfektný, čistý, ostrý a zrozumiteľný. Energický setlist bol výberom skladieb zo všetkých štyroch albumov. Postupne pribudlo asi ďalších 60 fejsov. Tí, čo to nestihli, mali čo ľutovať.

demonic eyed wastage 2024

Po krátkom ,teatime’ v bare naskočila na pódium ďalšia ,smečka’ na rýchlu zvukovku. Wayd som videl naposledy tuším pred desiatimi rokmi v jednom z prešovských klubov, keď sa dali znova dokopy.

Predstavili sa v päťčlennej zostave. Speváka a basáka Drahoša nahradil Karči a Števo bol za mikrofónom. Zvuk bol vynikajúci a tak bolo možné vychutnať si kvalitnú slovenskú odpoveď na Atheist a Cynic.

Dovolím si tvrdiť, že na tomto koncerte mali lepší zvuk ako na ich celkom prvej nahrávke z roku 1995, ktorú vydali nedávno na CD a tak mohli skutočne dobre vyznieť skladby z ich doterajších počinov, vrátane posledného singlu Walpurgas.

Wayd svojej povesti neostali nič dlžní a po hodinovej nadupanej show, plnej kvalitného technického death metalu, sa mohli znova s o niečo väčším košickým publikom rozlúčiť. Ale nie na dlho, len po bar.

Osobne neznášam predecibelovaný death metal a ešte o niečo viac tech/death, ktorému veľký hluk doslova uberá drajv. Wayd boli presne opačný prípad. Vynikajúco zrozumiteľní, draví a technicky vyšperkovaní, aj vďaka Vajglovi. Asi sa už tech/death nenosí, keď na Wacken Open Air postúpili iní, ale to je aj iný príbeh. Tento večer Wayd hrali znova na 200%.

wayd wastage collosseum 2024

Rýchla návšteva Cassbaru a na pódiu sa už všetko pripravolalo na košický groovy thrash/hardcore náboj Wastage.

Ich playlist bol postavený hlavne na nových skladbách z nedávno vydaného druhého albumu Show Me Your Mask. Stroj kapely Miro Seman udával nekompromisné swiss tiktak tempo od samého začiatku s veľkou razantnosťou. Nezaostával ani zvyšok bandy okolo frontmana Bohuša – spev, Romana – gitara a Jožiho – basa.

wastage krst collosseum 2024

Tvorba Wastage sa za desať rokov posunula dosť dopredu. Zvukovo mi nová nahrávka pripomína mix Fear Factory a Meshuggah. Medzi skladbami v angličtine sa našla aj jedna v slovenčine (Zastav sa!). Znova perfektný zvuk a mix samplov, rapu, HC s thrash linkami dával najavo, že kapela si nič nedovolí urobiť na 50%.

Približne v polovici setu nastal čas trochu spomaliť a predstaviť nové CD a aj krstného otca Borisa Boga, ktorého až tak Košičanom predstavovať netreba. Po úvodných slovách, srandičkách a ďakovaniach sa CD olialo sektom a lajfka pokračovala, drviac pódium v Colle až do 22.00. Kapela priniesla so sebou aj kopu distra.

wastage krst kosice 2024

Poslabšia návštevnosť tohto večera vôbec nebola prekážkou pre tieto veľmi dobre zohraté celky. Všetky tri kapely predviedli vysoko profi výkon a určite by sa nestratili na žiadnom svetovom festivale. Veľká vďaka.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *