Helloween – Helloween (EP)

HHEPTento krát Vám prinesiem článok o kapele, pri ktorej som ako jeden z mnohých začal objavovať čaro heavy-power metalu. Samozrejme nebude reč o nikom inom ako o nemeckých Helloween.

O tejto kapele bolo popísaného už mnoho – predsa na objasnenie. Kapelu založil, dovolím si povedať „nemecký metal“ good Kai Hanesn. V roku 1978 zhromaždil okolo seba partiu ľudí (v tej dobe ešte aj Pieta Sielcka – momentálne fungujúceho v Iron Savior) a začali fungovať ako Gentry, neskôr sa premenovali Second Hell a potom na Iron First. Neskôr po drobných obmenách zostavy a po príchode druhého človeka, s ktorým je nerozlučne spojené meno kapely (jeden z mála členov pôvodnej zostavy fungujúcich v kapele doteraz) – Michala Weikatha, chlapci zmenia názov do podoby v akom ho poznáme aj v dnešných časoch – Helloween. Po niekoľkých demáčoch a jednom splite dôjde v roku 1985 k vydaniu prvého EP albumu s rovnomenným názvom, ktorý bol akousi generálkou k legendárnemu debutu Wals of Jericho, ktorý bol vydaný toho istého roku.

Kaiovi a jeho družine sa podarilo niečo na tú dobu neslýchané – dokázali prepojiť hutnosť a tvrdosť thrash metalu, s úžasnými melódiami a tým sa zrodil štýl nazývaný speed metal alebo ak chcete power metal. Tento krát bol album pomerne temne ladený – či už hudobne alebo aj textovo (napr. text o Obeti osudu – kde sa hovorilo o človeku, ktorý bol nútený zabíjať aby prežil….), čim sa dosť odlišoval od neskoršieho hapy metal obdobia kapely (pod ktorým ju poznáme do dnešných čias).

A čo je najväčším pokladom toho albumu? No jednoducho celý album sa dá považovať za jeden veľký poklad… Od energického úvodu v skladbe Starlight, až po záverečnú hymnu Cry For Fredom – Weikathov optimistický text, kde sa spieva, že Všetci otroci dosiahnu slobodu a všetci tyrani pocítia na sebe meče tých čo utlačovali. (Možno raz to bude pravda). A taktiež tam je možné počuť jeden z najlepších zborových vokálov. Osobne mám najradšej dvojicu skladieb MurdererVictim of Fate. V prvej z nich sa podarilo vyčariť tie najlepšie gitarové melódie a tým jasne ukázali v čom spočíva krása vtedajšieho Helloweenu. Začiatok – jedna gitara, druhá gitara, basa nemá chybu. Ničím nezaostáva ani druhá Victim of Fate, jej gitarový motív a samozrejme aj text jednoducho nemá chybu. Po skončení Jerišského obdobia by ste podobné songy hľadali u kapely veľmi obtiažne.

Vo všetkých piesňach nechýbajú okrem povestného rýchleho tempa aj pekné rytmické zvraty, čo je zárukou, že na nudu počas tohto albumu sa rozhodne nebudete môcť sťažovať.

Častou výhradou pri tomto EPčku a aj nasledujúcom albume Wals of Jericho je spev Kaia Hansena (ktorý aj sám uznáva, že boh vie ako v tej dobe spievať nevedel). Ja si ale dovolím povedať, že jeho spev je taktiež niečím, čo perfektne zapadá do vtedajšej atmosféry albumu.  Počul som už niekoľko coverov, ale nikto zo spevákov nedokázal dať do týchto skladieb toľko mladíckej energie a ani žiadny z nich nemal tú správnu charizmu na tieto skladby (áno, ani hlas slávika Kiskeho). Ale ak chcete počuť skutočné vokálne kvality Kaia odporúčam ich hľadať u jeho súčasnej partičky – Gammy Ray.

Tento mini album, ako som vyššie spomenul, bol akousi generálkou pred samotným albumom Wals of Jericho. A v podstate nie len pred ním, ale aj pred samotnou megaúspešnou kariérou “dýň z Hamburgu“.

Lineup:

  • Kai Hansen – Spev, Gitary
  • Michael Weikath – Gitary
  • Markus Grosskopf – Basa
  • Ingo Schwichtenberg (R.I.P. 1995) – Bicie

Tracklist:

  1. Starlight
  2. Murderer
  3. Warrior
  4. Victim of Fate
  5. Cry for Freedom

Hodnotenie: 6

Pridaj komentár