HammerFall – Glory to the Brave

Hammerfall, je kapelou, ktorá si vybudovala pomerne slušnú fanušíkovskú základňu. Kapelu založil v roku 1993 Oscar Dronjak a Jesper Strömblad. Po niekoľkých personálnych zmenách vydávajú v roku 1997 svoj debutový album Glory to The Brave.

Čím bol známy rok 1997 vo svete? Tak napr. aj tým, že vtedy európsky power metal prežíval svoje zlaté obdobie (s výnimkou nášho štátneho útvaru samozrejme). Z toho dôvodu nerád čítam to, čo sa objavuje ohľadom tohto albumu, a to poznámky typu, že opäť vzkriesil záujem o kovovú muziku. Je síce pravdou, že v tej dobe Rob Halford šíril reči o smrti kovovej muziky a ďalšieho metalového boha – Bruca Dickinsona viacej zaujímal alternatívny rock ako heavy metal, ale napr. Gamma Ray vtedy prežívala zlaté obdobie a to isté platilo napr. aj o ich kolegoch Helloween, ktorí zažívali najlepšie časy s Andim Derisom (a čuduj sa svete, vtedy sa dokonca nehanbili zaraďovať na koncertoch nové skladby vo väčších počtoch 🙂 ), tak reči o útlme kovovej muziky a o vzkriesení záujmu o ňu nie sú podľa mňa namieste.

No, ale poďme k albumu. Na albume sa nachádza 10 skladieb plných mladíckej dravosti,  starých germánskych bojovníkov, skvelých inštrumentálnych výkonov a všelijakých iných vecí 🙂

Ako prvá na vás doslova vystrelí skladba The Dragon Lies Bleeding. Táto skladba patrí do zlatého fondu kapely HammerFall. Páni z HammerFall v nej nasadili neuveriteľné tempo, ktoré sa nesie celou skladbou. Skladba ako stvorená na živé prevedenie.

The Metal Age je akousi oslavou štýlu kapely a oznamuje nám, že kapela vstupuje na scénu a nastáva nový vek 🙂

Po hymne s názvom kapely HammerFall, o ktorej by sa dalo povedať to, čo o predchádzajúcej, nasleduje prvá balada albumu I Believe. Ide o celkom podarenú baladu aj keď úroveň titulného songu to bohužiaľ nedosahuje. Ďalší song, ktorý nasleduje, je song s názvom Child of The Damned, ktorý je vlastne coverom od kapely Warold. K nemu len asi toľko, že oproti iným skladbám albumu pôsobí akosi nevýrazne.

To sa však nedá povedať o songu Steel Meets Steel, ktorý patrí medzi najväčšie hymny kapely. Tu sa ukáže všetko, čo robí HammerFall HammerFallom. Výborné gitarové výkony a taktiež sa tu v plnej paráde ukážu zborové vokály, tak typické pre HammerFall.

Skladba Unchained pokračuje v nastúpenej ceste, opäť ide o typickú skladbu HammerFall, s výbornými inštrumentálnymi výkonmi, avšak čo sa týka zborových vokálov, tak hrdlá spoluhráčov si oddýchnu, aby sa pripravili na titulnú Glory To The Brave, ktorá je zakončením albumu. Ide o bojovníka, ktorý vzdáva poctu svojím mŕtvym druhom. Na tú skladbu natočila kapela aj klip, ktorý považujem za jeden z najkrajších klipov v metalovej histórii (Myslím samozrejme ten klip, ktorý začína hrou Joacima na čembale v kostole, a nie tú verziu, kde sa objavujú zábery z pitevne.) Na koncerte býva táto skladba pomerne silným zážitkom (dúfam, že ešte nezmizla z ich playlistov).

Bonusom albumu sa stala skladba Ravenlord, ktorá je vlastne coverom kapely Stormwitch. Príjemná skladba, aj keď na originál sa bohužiaľ nechytá.

Dôkazom, kvalít tohto albumu je to, že ihneď po vydaní doslova katapultoval kapelu medzi top metalovú elitu. Podľa nemeckých týždenníkov Rock Hard a Heavy Order Was sa album stal albumom mesiaca.

Lineup:

 • Joacim Cans – vocals, background harmonies
 • Oscar Dronjak – guitar, backing vocals
 • Fredrik Larsson – bass guitar, backing vocals
 • Glenn Ljungström – guitar
 • Jesper Strömblad – drums (credited, but does not play on this album)
 • Patrik Räfling – drums

Trakclist:

 1. „The Dragon Lies Bleeding“
 2. „The Metal Age“
 3. „HammerFall“
 4. „I Believe“
 5. „Child of the Damned“ (Warlord cover)
 6. „Steel Meets Steel“
 7. „Stone Cold“
 8. „Glory to the Brave“
 9. „Ravenlord“ (Stormwitch cover) (Bonus track)

Hodnotenie: 5,5

Páčil sa ti tento článok?
 •  
 •  
 •  

One thought on “HammerFall – Glory to the Brave”

 1. K tomu snáď nie je čo dodat až na to, že na klavir to hrá v tom klipe podľa mňa Frederik Larson a nie Joacim ale nie som si tym istý 😀

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.