Tieto kapely by však za istých okolnosti mohli tešiť veľkému úspechu, ak by si média a usporiadatelia začali plniť svoje funkcie
1. Arzén
Táto formácia sa dá označiť za jednu zo stálic našej scény. Existujú už od 80-tych rokov. Pôvodne hrali typický heavy metal, neskôr zmenili svoj štýl na taký hard ‘n’ heavy s prvkami folku. Posledný albáč Teraz nám vyhráva vydali v roku 2018.
Napriek tomu, že často hrávajú na koncertoch a festivaloch (min rok mali veľké turné s českou kapelou Čechomor, tento rok je plánované tour s fínskymi Korpiklaani), v médiach na nich narazíte zriedkakedy.
2. Cabo
Gitarista Arzénu – Paľo Cabadaj vydal aj dve sólo albumy. Kým Arzén sa orientuje hlavne na rock s príchuťou folklóru, ,,Cabové“ albumy sú taká všehochuť.
Spievali na nich rôzni speváci – M. Geišberg, Barbora Švidraňová, Daniel Miženko…. Obe sú kvalitné, no zaujímavý je hlavne jeho debut Bijú Hodiny (2017) – kde zhudobnil básne rôznych slovenských autorov.
3. Volume
Trenčania Volume začali pôsobiť v roku 2014. Doteraz majú na konte dva full albumy, jeden demáč, jedno EP a dva single. Hrajú modernú rockovú muziku s metalovými prvkami.
Medzi skladbami nájdete aj tvrdšie kúsky, no nechýbajú aj také, ktoré majú veľký potenciál zaujať aj ,,nerockerov a nemetalistov“. Napríklad pieseň Hriech zo spomínaného EP.
4. Within Silence
Košická kapela Whitin Silence má na konte dva platne (posledná Return from the Shadows – vyšla v 2017), no jej počiatky môžeme vystopovať do roku 2008. Zo začiatku sa volali Rightdoor, v 2014-tom došlo k zmene názvu.
Obidva albumy boli vydané pod švédskym vydavateľstvom Ulterium Records, zameranom tzv. white metal1 z celého sveta (a nie len ten, vydávajú aj kapely šíriace pozitívne posolstvá vo svojich textoch). Okrem toho zvyknú hrávať aj ďaleko za hranicami Slovenska. Je to síce metalová kapela, no songami by mohli zaujať aj ľudí, ktorí si takúto muziku bežne nepustia.
5. Gloom
Sabinovskí Gloom patria medzi stálice našej scény. S prestávkami fungujú od roku 2001. Nedávno vo vydavateľstve Slovak Metal Army vydali tretiu platňu – Awaken. Na začiatku sa objavili v Markízackej relácii Kapela na predaj (pamätníci možno pamätajú) a na prvotine Nostalgia (2006) sa im o vokál v jednej skladbe postarala aj známa Katka Knechtová.
Štýlovo sú väčšinou označovaní ako gothic metal, členovia však preferujú označenie ,,melancholic rock“. Ak sa vám páčili Fíni Him, tak by vás mohli zaujať aj Gloom. Alebo nie?
6. Symfobia
Nitra dala Slovensku mnoho kapiel, v roku 2015 sa v nej zrodilo aj zoskupenie Symfobia. Už ich názov napovedá o ich hudobnom zameraní – symfonicky ladený metal. Občas sú nazývaní aj ako ,,slovenský Nightwish.” Vynikajú hlavne tým, že ich zostave okrem inštrumentalistov s ,,old school rockovým image“ nájdete aj dve šarmantné speváčky – v súčasnosti Eriku Strečkovú a Simonu Janovičovú.
Debut Way of the Queen vydali v 2015-tom a krátko nato sa objavili na mnohých slovenských a českých festivaloch. Taktiež vystúpili aj ako predskokani na slovenskom koncerte Nightwish v Banskej Bystrici (2015). Posledný album The Smog of Tomorrow vydaný minulý rok podporili veľkým turné s novou kapelou Jimmiho Cimbalu – No Control. Začiatkom mája vypustili videoklip, k titulnej piesni spomínanej platne.
7. Bulet Holes
Bullet Holes sú mladou rockovou bandou z Bratislavy. Fungujú od 2014, majú na konte niekoľko videoklipov a makajú na debutovom albume. Najväčším úspechom je prvé miesto v súťaži Rocková maturita 2016. Sami uvádzajú, že ich muzikou je 100% slovenský rokenrol no určite by zaujali aj ,,nerockera“. Veď posúďte sami:
8. The Rising Sign
Alternatívni-indie rockeri The Rising Sign z Dolného Kubína by tiež vedeli zaujať široké publikum. Ich piesne majú svojím spôsobom aj umelecký rozmer, každopádne sú prístupné aj ušiam bežných poslucháčov. Začali hrať v 2012, muzikou zaujali aj rakúske vydavateľstvo Mai Lei Bel.
To im minulý rok vydalo debut – Fragments. Očarili aj porotcov súťaže Rocková maturita – vlani skončili na peknom 4 mieste.
Perlička na záver: Neplnenie si funkcii od rádií a usporiadateľov nie je jediným problémom. Špeciálnou kategóriou sú ľudia s predsudkami. Mnohí sa správajú podľa začarovaného kruhu: ,,nepoznám to – nezaujíma ma to – nezaujíma ma to lebo to nepoznám“…
Poprípade môžete natrafiť na predsudky v zmysle – ,,Mňa zaujíma Avantasia, Nightwish a nie nejaká slovenská kapela”… ,,Ja som počúval Metalindu a Kreyson a v dnešných časoch už nič také dobre nevzniká a ani nevznikne… ” Alebo – ,,mňa zaujíma zahraničná kvalita a nie nejaká trápna slovenská garážovka“.
Tak ak ste sa v tých riadkoch našli, rád by som vás vyzval – dajte šancu aj niečomu novému 🙂
Poznámka:
- White Metal – Metal, s kresťansky orientovanými textami.
Titulná foto: Arzén, LEGENDY FESTIVAL – 17 jún 2017